Hikvision DS-2CD1343G0-I 4MP Turret Network Camera Price in | Primes.com.bd
Your Cart
Sub-Total 0৳
Total 0৳
Hikvision DS-2CD1343G0-I 4MP Turret Network Camera
Price: To be announced
Stock: Out of stock
Product Code: #1725
Brand: Hikvision
Key Features:
High quality imaging with 4 MP resolution
Efficient H.265+ compression technology
Clear imaging even with strong back lighting due to 120 dB WDR
Water and dust resistant (IP67)
EXIR 2.0: advanced infrared technology with long IR range
View More Info
Payment Options
Selected: Cash
Specification
General
Available Models DS-2CD1343G0-I(2.8 mm)(C), DS-2CD1343G0-I(4 mm)(C), DS-2CD1343G0-IUF(2.8 mm)(C), DS-2CD1343G0-IUF(4 mm)(C)
Description 4 MP Fixed Turret Network Camera
Model DS-2CD1343G0-I(UF)
Lens
Aperture F2.0
Focal Length & Fov 2.8 mm, horizontal FOV 98.0°, vertical FOV 53.1°, diagonal FOV 114.7°; 4 mm, horizontal FOV 78.7°, vertical FOV 43.1°, diagonal FOV 92.3°
Iris Type Fixed
Lens Mount M12
Lens Type Fixed focal length, 2.8 and 4 mm optional
Network
Api Open Network Video Interface, ISAPI
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Simultaneous Live View Up to 6 channels
User/Host Up to 32 users, 3 levels: administrator, operator, and user
Audio
Audio Compression (- Uf) G.711 ulaw/G.711 alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC
Audio Sampling Rate (- Uf) 8 kHz/16 kHz
Environment Noise Filtering (- Uf) Yes
Physical
Dimension Ø 110 mm × 82.4 mm (Ø 4.3" × 3.2")
Material Metal + Plastic
Package Dimension 134 mm × 134 mm × 108 mm (5.3" × 5.3" × 4.3")
Storage Conditions -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing)
Weight Approx. 350 g (0.8 lb.)
With Package Weight Approx. 600 g (1.3 lb.)
Compatibility
Dori 2.8 mm: D: 58 m, O: 23 m, R: 11 m, I: 6 m; 4 mm: D: 77 m, O: 30 m, R: 15 m, I: 8 m
Video
H.264 Type Baseline Profile/Main Profile/High Profile
H.265 Type Main Profile
Main Stream 50 Hz: 20 fps (2560 × 1440), 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720); 60 Hz: 20 fps (2560 × 1440), 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720)
Region Of Interest (Roi) 1 fixed region for main stream
Sub-Stream 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360); 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360)
Video Bit Rate 32 Kbps to 8 Mbps
Illuminator
Ir Wavelength 850 nm
Smart Supplement Light Yes
Supplement Light Range Up to 30 m
Supplement Light Type IR
Image Sensor
Max. Resolution 2560 × 1440
Type 1/3" progressive scan CMOS
Power
Power 12 VDC ± 25%, 0.4 A, max. 5 W, Ø5.5 mm coaxial power plug; PoE: 802.3 af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.2 A to 0.15 A, max. 6.5 W